Plugins - Admin and Site Enhancements (ASE) - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (355 entries)

en: (Default is 'secret')
da_DK: (Standard er 'secret')

en: (Default is 160px)
da_DK: (Standard er 160 px)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
da_DK: (filtreret fra _MAX_ samlede poster)

en: 1 minute
da_DK: 1 minut

en: 10 minutes
da_DK: 10 minutter

en: 120 seconds
da_DK: 120 sekunder

en: 15 seconds
da_DK: 15 sekunder

en: 2 minutes
da_DK: 2 minutter

en: 3 minutes
da_DK: 3 minutter

en: 30 seconds
da_DK: 30 sekunder

en: 45 seconds
da_DK: 45 sekunder

en: 5 minutes
da_DK: 5 minutter

en: 60 seconds
da_DK: 60 sekunder

en: 90 seconds
da_DK: 90 sekunder

en: <div class="asenha-warning">"New login URL" <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. If you have a login page you manually created with a page builder or with another plugin, please add them to the "Allow login from" section.<br /><br />This module is <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
da_DK: <div class="asenha-warning">"Ny login-URL" <strong>virker kun for/med standard WordPress-login-siden</strong>. Hvis du har en login-side, som du manuelt har oprettet med en sidebygger eller med et andet plugin, skal du tilføje dem til afsnittet "Tillad login fra".<br /><br />Dette modul er <strong>endnu ikke kompatibelt med 2FA-metoder (to-faktor-autentificering)</strong>. Hvis du bruger et 2FA-plugin, skal du bruge funktionen til at ændre login-URL i det pågældende plugin eller bruge et andet plugin, der er kompatibelt med det.<br /><br />Og for at forbedre sikkerheden skal du naturligvis <strong>bruge noget andet end 'login'</strong> til den brugerdefinerede login-slug.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
da_DK: <span class="faded">(Standard er 1 minut)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
da_DK: <span class="faded">(Standard er 15 sekunder)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Find IP-adressen ud fra følgende header først:</span>.

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Adgangskode</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sikkerhed</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send en testmail til</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Afsenders mail</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Afsenders navn</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Brugernavn</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
da_DK: <strong>Kode, der skal indsættes efter &lt;body&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
da_DK: <strong>Kode, der skal indsættes før &lt;/head&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
da_DK: <strong>Kode til at indsætte i footer-sektionen før &lt;/body&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
da_DK: <strong>Fejl</strong>: Ugyldigt brugernavn eller forkert adgangskode.

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
da_DK: <strong>Indholdet i din ads.txt:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
da_DK: <strong>Din app-ads.txt indhold:</strong>

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
da_DK: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% RABAT. Lifetime Deal (LTD) tilgængelig.

en: AVIF Support Status
da_DK: Status for AVIF-support

en: AVIF Upload
da_DK: AVIF upload

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add Your Review
da_DK: Skriv din anmeldelse

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
da_DK: Tilføj brugerdefinerede &lt;body&gt; klasse(r) på den enkelte visning af nogle eller alle offentlige indlægstyper. Kompatibel med klasser, der allerede er tilføjet ved hjælp af <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class-plugin</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
da_DK: Tilføj brugerdefineret CSS på alle administratorsider for alle brugerroller.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
da_DK: Tilføj brugerdefineret CSS på alle frontend-sider for alle brugerroller.

en: Add to Menu
da_DK: Tilføj til menu

en: Admin Interface
da_DK: Admin-grænseflade

en: Admin Menu Organizer
da_DK: Organisering af admin-menu

en: Admin Menu Settings
da_DK: Indstillinger for administratormenu

en: Admin Notices
da_DK: Admin beskeder

en: After duplication, redirect to:
da_DK: Efter duplikering omdirigeres til:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
da_DK: Når du har gemt indstillingerne ovenfor, skal du kontrollere, om alt er konfigureret korrekt nedenfor.

en: All %s
da_DK: Alle %s

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
da_DK: Tillad, at brugerdefinerede navigationsmenupunkter åbnes i en ny fane

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
da_DK: Tillad, at brugerdefinerede navigationsmenupunkter har links, der åbner i en ny browserfane via target="_blank" egenskaben. Egenskaben rel="noopener noreferrer nofollow" vil også blive tilføjet af hensyn til øget sikkerhed og SEO-fordele.

en: Allow login from:
da_DK: Tillad login fra:

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
da_DK: Tillad nogle eller alle brugerroller at uploade SVG-filer, som derefter vil blive renset for at opretholde sikkerheden.

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
da_DK: Deaktiver også frontend block styles / CSS-filer for de valgte indholdstyper.

en: Always show the admin bar for administrators on the frontend. Useful for when an administrator has multiple user roles, and the admin bar is set to be hidden for the other user role(s).
da_DK: Vis altid administratorlinjen for administratorer på forsiden. Nyttigt, når en administrator har flere brugerroller, og topbjælken er indstillet til at være skjult for de(n) anden(ne) brugerrolle(r).

en: Attempts<br />Lockouts
da_DK: Forsøg<br />Lockouts

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
da_DK: Automatisk udgivelse af indlæg med overskredet udgivelsestidspunkt

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
da_DK: Omgå verificering af SSL-certifikat. Dette ville være usikkert, hvis mail leveres over internet, men det kan hjælpe i visse lokale og/eller containeriserede WordPress-scenarier.

en: Change Login URL
da_DK: Rediger login URL

en: Clean Up Admin Bar
da_DK: Ryd op i topbjælken

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
da_DK: Ryd op på administratorsiderne ved at flytte meddelelser til et separat panel, der er let tilgængeligt via topbjælken.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
da_DK: Ryd op og gør Kontrolpanelet hurtigere ved helt at deaktivere nogle eller alle widgets. Deaktiverede widgets indlæser ingen aktiver og vises ikke under skærmindstillinger.

en: Click to view hidden admin notices
da_DK: Klik for at se skjulte admin-meddelelser

en: Collapse
da_DK: Fold sammen

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
da_DK: Deaktiverer kerne-, tema- og plugin-opdateringer og automatiske opdateringer fuldstændigt. Vil også deaktivere opdateringstjek, meddelelser og e-mails.

en: Configure
da_DK: Indstil

en: Content Duplication
da_DK: Duplikering af indhold

en: Content Management
da_DK: Indholdsstyring

en: Content Order
da_DK: Indholdsrækkefølge

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
da_DK: I øjeblikket på YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% rabat</a>.

en: Curves
da_DK: Kurver

en: Custom Admin CSS
da_DK: Brugerdefineret administrator-CSS

en: Custom Admin Footer Text
da_DK: Brugerdefineret admin-sidefodstekst

en: Custom Body Class
da_DK: Brugerdefineret &lt;body&gt; klasse

en: Custom Code
da_DK: Brugerdefineret kode

en: Custom Frontend CSS
da_DK: Brugerdefineret frontend-CSS

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
da_DK: Tilpas rækkefølgen af administratormenuen, skift eventuelt menupunktets titel eller skjul nogle punkter.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
da_DK: Tilpas den tekst, du ser nederst på andre wp-admin-sider end denne side med ASE-indstillinger.

en: DUPLICATE
da_DK: KOPIER

en: Default is %s
da_DK: Standard er %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
da_DK: Standard er 10. Større tal indsætter koden tættere på &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
da_DK: Standard er 10. Større tal indsætter koden tættere på &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
da_DK: Standard er 10. Mindre tal indsætter koden tættere på &lt;body&gt;

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
da_DK: Standardteksten er: <em>Tak fordi du har oprettet dig med <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
da_DK: Standardtekst er: <em>Version %s</em>

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Disable <strong>application passwords</strong> that was added since WordPress v5.6.
da_DK: Deaktiver <strong>applikationsadgangskoder</strong>, der blev tilføjet siden WordPress v5.6.

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
da_DK: Deaktiver <strong>blokbaseret widgetindstillingsskærm</strong>. Gendanner den klassiske indstillingsskærm for widgets, når du bruger et klassisk tema (uden blokke). Dette har ingen effekt på bloktemaer.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
da_DK: Deaktiver <strong>emojiunderstøttelse for sider, indlæg og brugerdefinerede indholdstyper</strong> i admin og frontend. Understøttelsen er primært nyttig for ældre browsere, der ikke har indbygget understøttelse af det. De fleste moderne browsere på tværs af forskellige operativsystemer og enheder har nu indbygget understøttelse af det.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
da_DK: Deaktiver <strong>jQuery Migrate</strong>-scriptet på frontenden, som ikke længere burde være nødvendigt, hvis dit websted bruger moderne temaer og plugins.

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
da_DK: Deaktiver <strong>doven indlæsning af billeder</strong>, som er blevet tilføjet fra WordPress v5.5.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
da_DK: Deaktiver <strong>versionsnummer</strong> på statiske ressource-URL'er, der henvises til i &lt;head&gt;, som kan afsløre WordPress' versionsnummer. Ældre versioner kan indeholde uopdaterede sikkerhedshuller. Gælder for sider, der ikke er logget ind. Dette vil også øge cache-mulighederne for statiske aktiver, men kan have utilsigtede konsekvenser. Sørg for, at du ved, hvad du gør.

en: Disable All Updates
da_DK: Deaktivér alle opdateringer

en: Disable Author Archives
da_DK: Deaktivér forfatterarkiver

en: Disable Comments
da_DK: Deaktivér kommentarer

en: Disable Components
da_DK: Deaktiver komponenter

en: Disable Dashboard Widgets
da_DK: Deaktiver Kontrolpanels-widgets

en: Disable Embeds
da_DK: Deaktiver indlejringer

en: Disable Feeds
da_DK: Deaktivér feeds

en: Disable Gutenberg
da_DK: Deaktivér Gutenberg blokeditor

en: Disable REST API
da_DK: Deaktivér REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
da_DK: Deaktiver REST API-adgang for ikke-godkendte brugere og fjern URL-spor fra &lt;head&gt;, HTTP-headers og WP RSD-slutpunkt.

en: Disable Smaller Components
da_DK: Deaktivér mindre komponenter

en: Disable XML-RPC
da_DK: Deaktivér XML-RPC

en: Disable adding timestamp URL parameter on newly replaced images for busting the browser cache.
da_DK: Deaktiver tilføjelse af tidsstempel-URL-parameter på nyligt udskiftede billeder for at ødelægge browserens cache.

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
da_DK: Deaktiver alle RSS-, Atom- og RDF-feeds. Dette omfatter feeds til indlæg, kategorier, tags, kommentarer, forfattere og søgning. Fjerner også spor af feed-URL'er fra &lt;head&gt;.

en: Disable all, related JavaScript.
da_DK: Deaktiver alle relaterede JavaScript.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
da_DK: Deaktiver kommentarer for nogle eller alle offentlige indholdstyper. Når de er deaktiveret, vil eksisterende kommentarer også blive skjult på frontend.

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
da_DK: Deaktiver indlæsning af <strong>Dashicons CSS- og JS-filer</strong> på frontend for besøgende på webstedet. Dette kan ødelægge layoutet eller designet af brugerdefinerede formularer, herunder brugerdefinerede login-formularer, hvis de er afhængige af Dashicons. Sørg for at tjekke disse formularer efter deaktivering.

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
da_DK: Deaktiver <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> i RSS feed &lt;channel&gt;, som afslører WordPress' versionsnummer. Ældre versioner kan indeholde uopdaterede sikkerhedshuller.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
da_DK: Deaktiver <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;. Det er ikke nødvendigt, hvis dit websted ikke bruger pingback eller fjernklient (XML-RPC) til at administrere indlæg.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
da_DK: Deaktiver <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;. WLW-appen blev afviklet i 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
da_DK: Deaktiver <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;, som afslører WordPress' versionsnummer. Ældre versioner kan indeholde ikke-lukkede sikkerhedshuller.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
da_DK: Deaktiver <strong>plugin- og temaeditoren</strong>.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
da_DK: Deaktiver <strong>plugin- og temaeditoren</strong>. <span class="warning-text">Bemærk, at wp-config.php på dette websted ikke er skrivbar, og at konstanten <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> allerede er defineret der. Du skal enten gøre den skrivbar for at få denne indstilling til at fungere, eller du skal manuelt ændre værdien af <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> der.</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
da_DK: Deaktivér Gutenberg-editoren for udvalgte eller alle indlægstyper.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
da_DK: Deaktiver standard <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;. Ignoreres af søgemaskiner og har minimal praktisk anvendelse. Normalt foretrækkes et dedikeret shortlink-plugin eller en tjeneste, der giver mulighed for pæne navne i de korte links og sporing af klik, når linket deles på sociale medier.

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Display Active Plugins First
da_DK: Vis aktive plugins først

en: Display System Summary
da_DK: Vis systemoversigt

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
da_DK: Vis et panel, der viser og linker til alle tilgængelige størrelser, når du ser et billede i mediebiblioteket. Især nyttigt for hurtigt at få URL'en til en bestemt billedstørrelse.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
da_DK: Vis aktive/aktiverede plugins øverst på listen over installerede plugins. Nyttigt, når dit websted har mange deaktiverede plugins til test- eller udviklingsformål.

en: Display the registration date and time in the users list table.
da_DK: Vis registreringsdato og -klokkeslæt i tabellen med brugerlister.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
da_DK: Gør mere med <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Livstidslicens (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">tilgængelig</a>.

en: Do not remove backslashes from the code output on the frontend
da_DK: Fjern ikke backslashes fra kodeoutputtet på frontenden

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
da_DK: Træk og slip menupunkter til den ønskede position. Du kan eventuelt ændre menupunkternes titler i tredjepartsplugins/temaer eller skjule nogle punkter, indtil de skiftes ved at klikke på "Vis alle" nederst i administratormenuen.

en: Duplicate
da_DK: Dupliker

en: Duplicate %s
da_DK: Dupliker %s

en: Duplicate this as draft
da_DK: Dupliker dette som udkast

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
da_DK: Rediger og valider nemt dit <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> og <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>-indhold.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
da_DK: Rediger og valider nemt dit <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>-indhold.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
da_DK: Gør det nemt at aktivere forbedringer og funktioner, der normalt kræver flere plugins.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
da_DK: Indsæt nemt &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; og &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion og Optimize-kode, Facebook-, TikTok- og Twitter-pixels osv.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
da_DK: Erstat nemt enhver type mediefil med en ny, mens du bevarer det eksisterende medie-ID, udgivelsesdato og filnavn. Så ingen eksisterende links går i stykker.

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit screen
da_DK: Redigeringsvisning

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Address Obfuscator
da_DK: Tilsløring af mailadresse

en: Email Delivery
da_DK: Emailforsendelse

en: Email address only
da_DK: Kun mailadresse

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
da_DK: Gør det muligt at tildele flere roller under oprettelse og redigering af brugerkonti. Dette kan være nyttigt for at arbejde med roller, der ikke er defineret i WordPress-kernen, f.eks. fra e-handels- eller LMS-plugins.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
da_DK: Aktivér brugerdefineret rækkefølge af forskellige "hierarkiske" indholdstyper eller dem, der understøtter "sideattributter". En ny undermenu "Rækkefølge" vises for aktiverede indholdstyper. Listesiden "All {Posts}" for aktiverede indholdstyper i wp-admin vil automatisk bruge den tilpassede rækkefølge.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
da_DK: Aktivér fejlsøgningstilstand og skriv fejlsøgningsoplysningerne til WordPress debug.log-filen.

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
da_DK: Aktiver log ind, log ud og dynamisk log ind/ud menupunkt til tilføjelse til enhver menu.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
da_DK: Aktivér duplikering af sider, indlæg og brugerdefinerede indlæg med et enkelt klik. De tilsvarende klassificeringstermer og indlægsmeta vil også blive duplikeret.

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
da_DK: Gør det muligt for sider, indlæg og/eller brugerdefinerede indholdstyper at have permalinks, der peger på eksterne URL'er. Egenskaben rel="noopener noreferrer nofollow" vil også blive tilføjet for at forbedre sikkerheden og SEO-fordele. Kompatibel med links tilføjet ved hjælp af <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
da_DK: Aktivér upload af <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a>-filer i mediebiblioteket. Du kan konvertere eksisterende PNG-, JPG- og GIF-filer med et værktøj som <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>

en: Enhance List Tables
da_DK: Forbedr oversigtslister

en: Enhancements
da_DK: Forbedringer

en: Enter one path per line
da_DK: Indtast en sti pr. linje

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Expand
da_DK: Udvid

en: External Permalinks
da_DK: Eksterne Permalinks

en: Failed Login Attempts Log
da_DK: Log over mislykkede login-forsøg

en: Failed login attempts:
da_DK: Mislykkede login-forsøg:

en: Featured Image
da_DK: Udvalgt billede

en: File Size
da_DK: Filstørrelse

en: Find Out More
da_DK: Find ud af mere

en: First
da_DK: Først

en: For example, if your site is behind a trusted proxy, it's a good idea to use the <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code> header. Leave empty to use the default detection method.
da_DK: Hvis dit websted f.eks. ligger bag en betroet proxy, er det en god idé at bruge headeren <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code>. Lad den være tom for at bruge standarddetekteringsmetoden.

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
da_DK: Tving alle links til eksterne sider i indlæg, hvor <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook er brugt, til at åbne i en ny browserfane via target="_blank"-attributten. Attributten rel="noopener noreferrer nofollow" vil også blive tilføjet af hensyn til øget sikkerhed og SEO-fordele.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
da_DK: Gennemtving brugen af afsendernavnet/mailen defineret ovenfor. Det vil tilsidesætte dem, der er indstillet af andre plugins.

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
da_DK: Fuld AVIF-understøttelse kræver, at din server/hosting har <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD-udvidelse</a> kompileret med AVIF-understøttelse i PHP 8.1 eller nyere, eller <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 eller nyere</a> installeret. Uden begge dele kan du stadig uploade AVIF-filer, men uden automatisk generering af de mindre thumbnail-størrelser. Et flertal af <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">moderne desktop- og mobilbrowsere</a> understøtter visning af AVIF-filer.

en: Get ASE Pro
da_DK: Få ASE Pro

en: Get It Now
da_DK: Hent det nu

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
da_DK: Giv administratormenuen mere plads, så den bedre kan rumme bredere elementer.

en: Heading
da_DK: Overskrift

en: Heartbeat Control
da_DK: Kontrol af Heartbeat

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
da_DK: Hjælp andre med at opdage ASE og måske <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">oversætte</a> til dit sprog.

en: Hide Admin Bar
da_DK: Skjul topbjælken

en: Hide Admin Notices
da_DK: Skjul administrative meddelelser

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
da_DK: Skjul topbjælken på frontend for alle eller nogle brugerroller.

en: Hide until toggled
da_DK: Skjul indtil aktivering

en: I've reviewed
da_DK: Jeg har anmeldt

en: I've shared
da_DK: Jeg har delt

en: IP Address<br />Last Username
da_DK: IP-adresse<br />Sidste brugernavn

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
da_DK: Hvis den er indstillet, vil følgende SMTP-tjeneste/konto blive brugt til at levere dine e-mails.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
da_DK: Hvis det er indstillet, tilsidesætter følgende afsendernavn/mail WordPress' standardindstillinger, men kan stadig tilsidesættes af andre plugins, der muliggør brugerdefineret afsendernavn/mail, f.eks. formularplugins.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
da_DK: Hvis noget går galt</strong>, og du har brug for at få adgang til din konto igen som administrator, kan du besøge følgende URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Hvis du bruger <strong>Ninja Firewall</strong>, skal du fjerne markeringen af "Bloker forsøg på at opnå administratorrettigheder" i indstillingerne for Firewall-politikker, før du forsøger at gennemse som en ikke-administrator for at <strong>undgå at blive låst ude</strong> af din administratorkonto.

en: Image Sizes Panel
da_DK: Panel med billedstørrelser

en: Image Upload Control
da_DK: Kontrol af billedoverførsel

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
da_DK: Øg overblikket på opslagssider for forskellige indlægstyper og klassificering, medier, kommentarer og brugere ved at tilføje/fjerne kolonner og elementer.

en: Incorrect password.
da_DK: Forkert adgangskode.

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
da_DK: Indsæt &lt;head&gt;, &lt;body&gt; og &lt;footer&gt; kode

en: Invalid username/email or incorrect password.
da_DK: Ugyldigt brugernavn/e-mail eller forkert adgangskode.

en: Keep as is
da_DK: Behold uændret

en: Last
da_DK: Sidste

en: Last Attempt On
da_DK: Sidste forsøg på

en: Last Login
da_DK: Seneste login

en: Last Login Column
da_DK: Sidste login-kolonne

en: Last Modified
da_DK: Sidst ændret

en: Left Side
da_DK: Venstre side

en: Lifetime Deal (LTD) is available for the Pro version of ASE.
da_DK: Lifetime Deal (LTD) er tilgængelig for Pro-versionen af ASE.

en: Limit Login Attempts
da_DK: Begræns login-forsøg

en: Limit to
da_DK: Begræns til

en: Lines
da_DK: Linjer

en: List view
da_DK: Listevisning

en: Log In
da_DK: Log ind

en: Log In / Log Out
da_DK: Log ind / log ud

en: Log In/Out Menu
da_DK: Log ind/ud-menu

en: Log In/Out | Register
da_DK: Log ind/ud | Registrer

en: Log Out
da_DK: Log ud

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
da_DK: Registrer, hvornår brugerne på webstedet sidst loggede ind, og vis dato og klokkeslæt i tabellen med brugerlister.

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
da_DK: Det ser ud til, at nogle af disse gratis forbedringer har været nyttige for dit websted?

en: Maintenance Mode
da_DK: Vedligeholdelsestilstand

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
da_DK: Vedligeholdelsestilstand er i øjeblikket aktiveret for dette websted.

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
da_DK: Administrer ads.txt og app-ads.txt

en: Manage robots.txt
da_DK: Administrer robots.txt

en: Max height:
da_DK: Maks. højde:

en: Max width:
da_DK: Maks. bredde:

en: Media Library Infinite Scrolling
da_DK: Mediebibliotek med uendelig rulning

en: Media Replacement
da_DK: Medieudskiftning

en: Modify
da_DK: Rediger

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
da_DK: Ændr intervallet for WordPress' heartbeat API, eller deaktiver det på administratorsider, visninger til oprettelse/redigering af indlæg og/eller frontend. Dette vil hjælpe med at reducere CPU-belastningen på serveren.

en: Multiple User Roles
da_DK: Flere brugerroller

en: Never
da_DK: Aldrig

en: New login URL:
da_DK: Ny login URL:

en: Next
da_DK: Næste

en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

en: No data available in table
da_DK: Ingen tilgængelige data i tabellen

en: No matching records found
da_DK: Ingen matchende registreringer fundet

en: None
da_DK: Ingen

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Notices
da_DK: Meddelelser

en: Obfuscate Author Slugs
da_DK: Tilslør forfatter-slugs

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
da_DK: Tilslør e-mailadressen for at forhindre, at spamrobotter høster dem, men gør den læsbar som en almindelig mailadresse for menneskelige besøgende.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
da_DK: Tilslør offentligt eksponerede forfatterside-URL'er, der viser brugerslugs/brugernavne, f.eks. <em>sitename.com/author/username1/</em> til <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, og udsender 404-fejl for de originale URL'er. Tilslører også i /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.

en: On admin pages
da_DK: På administrationssider

en: On post creation and edit screens
da_DK: På visninger til oprettelse og redigering af indlæg

en: On the frontend
da_DK: På frontend

en: Once enabled, you can find the <a href="%s">Admin Menu</a> item under the Settings menu.
da_DK: Når det er aktiveret, kan du finde punktet <a href="%s">Admin Menu</a> under menuen Indstillinger.

en: Only the latest 1,000 entries are kept in the database.
da_DK: Kun de seneste 1.000 poster gemmes i databasen.

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
da_DK: Ups, der gik noget galt</span>.<br /> Dobbelttjek venligst dine indstillinger og destinations-e-mail-adressen.

en: Open All External Links in New Tab
da_DK: Åbn alle eksterne links i ny fane

en: Optimizations
da_DK: Optimeringer

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
da_DK: Du kan også hjælpe med at forbedre ASE ved at <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">give feedback</a>.

en: Order
da_DK: Rækkefølge

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password Protection
da_DK: Beskyt med adgangskode

en: Password can not be empty.
da_DK: Adgangskoden kan ikke være tom.

en: Password protection is currently enabled for this site.
da_DK: Adgangskodebeskyttelse er i øjeblikket aktiveret for dette websted.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
da_DK: Beskyt hele webstedet med adgangskode for at skjule indholdet for offentligheden og søgemaskinernes bots/crawlere. Indloggede administratorer kan stadig få adgang til webstedet som normalt.

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
da_DK: Udfør 301 (permanent) omdirigering til hjemmesiden for alle 404 (ikke fundet) sider.

en: Perform Replacement
da_DK: Foretag udskiftning

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
da_DK: Ryd din cache</strong> efter aktivering eller deaktivering af vedligeholdelsestilstand. Dette sikrer, at besøgende på webstedet ser enten vedligeholdelsessiden eller det faktiske indhold på hver side.

en: Please consider supporting ASE.
da_DK: Overvej venligst at støtte ASE.

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
da_DK: Undgå at databasen svulmer op ved at begrænse antallet af versioner, der skal gemmes for nogle eller alle indlægstyper, der understøtter versioner.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
da_DK: Forebyg brute force-angreb ved at begrænse antallet af tilladte mislykkede login-forsøg per IP-adresse.

en: Prevent embedding of non-<a href="%s" target="_blank">whitelisted</a> sites in your site.
da_DK: Forhindre indlejring af ikke-<a href="%s" target="_blank">hvidlistede</a> websteder på dit websted.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
da_DK: Forhindr mindre komponenter i at køre eller indlæse. Gør webstedet mere sikkert, indlæses lidt hurtigere og er mere optimeret til at blive gennemsøgt af søgemaskiner.

en: Prevent your site content from being embedded on other sites.
da_DK: Forhindre, at dit websteds indhold bliver indlejret på andre websteder.

en: Previous
da_DK: Tidligere

en: Product Image
da_DK: Produktbillede

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
da_DK: Beskyt dit websted mod brute force-, DOS- og DDOS-angreb via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Deaktiverer også trackbacks og pingbacks.

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
da_DK: Genaktiver uendelig rulning i gittervisningen af mediebiblioteket. Nyttigt til at scrolle gennem et stort bibliotek.

en: Redirect 404 to Homepage
da_DK: Omdiriger 404 til forsiden

en: Redirect After Login
da_DK: Viderestil efter login

en: Redirect After Logout
da_DK: Viderestil efter log ud

en: Redirect to:
da_DK: Viderestil til:

en: Registered
da_DK: Oprettet

en: Registration Date Column
da_DK: Kolonne med registreringsdato

en: Remove 'Howdy'
da_DK: Fjern 'Hejsa'/'Howdy'

en: Remove WordPress logo/menu
da_DK: Fjern WordPress-logo/menu

en: Remove comments column
da_DK: Fjern kolonnen med kommentarer

en: Remove comments counter/link
da_DK: Fjern tæller/link til kommentarer

en: Remove customize menu
da_DK: Fjern Tilpasser-menuen

en: Remove date column
da_DK: Fjern dato-kolonnen

en: Remove home icon and site name
da_DK: Fjern hjemmeikon og webstedsnavn

en: Remove new content menu
da_DK: Fjern menuen med Opret nyt

en: Remove tags column (for posts)
da_DK: Fjern kolonnen med tags (for indlæg)

en: Remove the Help tab and drawer
da_DK: Fjern Hjælp-fane og slide-in

en: Remove updates counter/link
da_DK: Fjern tæller/link til opdateringer

en: Remove various elements from the admin bar.
da_DK: Fjern forskellige elementer fra topbjælken.

en: Removes support for the embed block.
da_DK: Fjerner understøttelse af indlejringsblokken.

en: Replace Media
da_DK: Udskift medier

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
da_DK: Tilret størrelsen på nyligt overførte, store billeder til en mindre størrelse, og slet oprindeligt uploadede filer. BMP'er og ikke-gennemsigtige PNG'er konverteres til JPG'er og ændres i størrelse.

en: Restrict login ID to username or email address only.
da_DK: Begræns login ID til kun brugernavn mailadresse.

en: Return 404 (Not Found) error when trying to load author archives. Remove or disable links to author archives. Remove authors archives from the sitemap.
da_DK: Returnerer 404 (Not Found)-fejl ved forsøg på at indlæse forfatterarkiver. Fjern eller deaktiver links til forfatterarkiver. Fjern forfatterarkiver fra sitemap.

en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Revisions Control
da_DK: Versionskontrol

en: Right Side
da_DK: Højre side

en: SE Visibility: OFF
da_DK: SE Synlighed: FRA

en: SVG Upload
da_DK: Upload af SVG

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringerne

en: Search %s
da_DK: Søg %s

en: Search Engines Visibility Status
da_DK: Søgemaskinesynlighed

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
da_DK: Søgemaskiner frarådes at indeksere dette websted. Klik for at ændre indstillingerne.

en: Search results:
da_DK: Søgeresultater:

en: Search...
da_DK: Søg&hellip;

en: Search:
da_DK: Søg:

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Select New Media File
da_DK: Vælg ny mediefil

en: Select an Image
da_DK: Vælge et billede

en: Send Now
da_DK: Send nu

en: Sending test email...
da_DK: Sender test email &hellip;

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
da_DK: Indstil brugerdefineret viderestillings-URL for nogle eller alle brugerroller efter login.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
da_DK: Indstil brugerdefineret viderestillings-URL for alle eller nogle brugerroller efter logout.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
da_DK: Indstil brugerdefineret afsendernavn og mail. Brug eventuelt en ekstern SMTP-tjeneste for at sikre, at meddelelser og transaktionsmails fra dit websted bliver leveret til indbakkerne.

en: Set interval to once every
da_DK: Indstil intervallet til én gang hver

en: Set the password:
da_DK: Indstil adgangskoden:

en: Set width to
da_DK: Sæt bredden til

en: Share about ASE on:
da_DK: Fortæl om ASE på:

en: Show All
da_DK: Vis alle

en: Show Custom Taxonomy Filters
da_DK: Vis brugerdefinerede taksonomifiltre

en: Show ID column
da_DK: Vis ID-kolonne

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
da_DK: Vis ID i handlingsrækker sammen med links til Rediger, Vis osv.

en: Show Less
da_DK: Vis mindre

en: Show _MENU_ entries
da_DK: Vis _MENU_ poster

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
da_DK: Vis en redigerbar vedligeholdelsesside på frontend, mens du udfører kortvarig vedligeholdelse af dit websted. Indloggede administratorer kan stadig se webstedet som normalt.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
da_DK: Vis yderligere filtre på listetabeller for hierarkiske, tilpassede taksonomier.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
da_DK: Vis topbjælke status, når søgemaskiner er indstillet til at blive afskrækket fra at indeksere webstedet. Dette indstilles via et afkrydsningsfelt "Søgemaskinesynlighed" i Indstillinger >> Læsning.

en: Show excerpt column
da_DK: Vis kolonnen med uddrag

en: Show featured image column
da_DK: Vis kolonnen med udvalgt billede

en: Show file size column in media library
da_DK: Vis kolonnen med filstørrelse i mediebiblioteket

en: Show last modified column
da_DK: Vis sidst ændret kolonne

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
da_DK: Vis hurtig oversigt over det system, som webstedet kører på, til administratorer i Kontrolpanelets "Et Overblik". Dette inkluderer webserversoftware, PHP-versionen, databasesoftware og serverens IP-adresse.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
da_DK: Viser 0 til 0 af 0 poster

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
da_DK: Viser _START_ til _END_ af _TOTAL_ poster

en: Site Identity on Login Page
da_DK: Webstedsidentitet på login-side

en: Stripes
da_DK: Striber

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
da_DK: Test e-mail blev afsendt med succes</span>.<br />Tjek venligst modtagerens indbakke for at bekræfte problemfri levering.

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
da_DK: Den aktuelle fil vil blive erstattet med den overførte/valgte fil (af samme type), mens det aktuelle ID, udgivelsesdato og filnavn bevares. Ingen eksisterende links afbrydes.

en: The settings above will override the 'Toolbar' settings in the user profile edit screen.
da_DK: Indstillingerne ovenfor tilsidesætter indstillingerne for 'Værktøjslinje' i skærmbilledet til redigering af brugerprofilen.

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
da_DK: Dette websted er under vedligeholdelse i en længere periode i dag. Tak for din tålmodighed.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
da_DK: Hvis du vil udelukke et billede fra konvertering og størrelsesændring, skal du tilføje suffikset '-nr' til filnavnet, fx bird-photo-4k-nr.jpg

en: Translate
da_DK: Oversæt

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
da_DK: Udløs udgivelse af planlagte indlæg af alle typer, der er markeret med "missed schedule", hver gang webstedet besøges.

en: Use Selected Image
da_DK: Brug det valgte billede

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
da_DK: Brug en shortcode som i de følgende eksempler for at vise en email på frontend af dit websted: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> for at vise email på egen linje</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> for at vise email inline</li>
            		</ul>

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
da_DK: Brug webstedsikonet og URL'en til at erstatte standard WordPress-logoet med et link til wordpress.org på login-siden. Gå til <a href="%1$s">Generelle indstillinger</a> eller <a href="%2$s">TIlpasser</a> for at indstille eller ændre dit websteds-ikon.

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username only
da_DK: Kun brugernavn

en: Utilities
da_DK: Værktøj

en: Validate with:
da_DK: Validér med:

en: Various Admin UI Enhancements
da_DK: Forskellige forbedringer til admin-brugerfladen

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
da_DK: Forskellige, mindre forbedringer af forskellige dele af administrationsgrænsefladen.

en: View
da_DK: Vis

en: View Admin as Role
da_DK: Se Admin som rolle

en: View Content
da_DK: Se indhold

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
da_DK: Se administratorsider og webstedet (logget ind) som en af brugerrollerne, der ikke er administratorer.

en: We'll be back soon.
da_DK: Vi er snart tilbage.

en: Welcome to WordPress
da_DK: Velkommen til WordPress

en: Wider Admin Menu
da_DK: Bredere admin-menu

en: Write a quick, 5-star review for ASE
da_DK: Skriv en hurtig 5-stjernet anmeldelse af ASE

en: e.g. backend
da_DK: fx backend

en: e.g. dashboard
da_DK: fx Kontrolpanel

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
da_DK: mislykkede login-forsøg tilladt før 15 minutters lockout

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
da_DK: lockout(s) vil blokere for yderligere loginforsøg i 24 timer

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
da_DK: pixels <span class="faded">(Standard er 1920 pixels)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
da_DK: pixels. <span class="faded">(Standard er 1920 pixels)</span>

en: revisions for:
da_DK: versioner for:

en: with AVIF support
da_DK: med AVIF-understøttelse

en: without AVIF support
da_DK: uden AVIF-understøttelse
